Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2019

Podívejte se, kdo o výhercích tento rok rozhodne. Tady je naše porota!

Letos v porotě zasedne česko-novozélandský filmový režisér a producent Michael Havas, popularizátor environmentální osvěty Milan Hulán, dokumentaristka Olga Menzelová, autorka a organizátorka řady projektů zaměřených na ochranu přírody a krajiny Blažena Hušková, režisér Jan Svatoš, kameraman, dokumentarista a držitel Českého Lva Martin Čech a ze zahraničních hostů Irene Lucius, regionální ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

Česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. V jeho tvorbě se opakují témata historických souvislostí, kulturního dědictví a přírody. Mezi léty 1984 a 1993, kdy působil v Německu, koprodukoval několik krátkých filmů Jana Švankmajera, a také dva první světově proslulé animátorovy filmy Alice a Faust. V roce 1990 byl hlavním rešeršistou a producentem dokumentárního seriálu BBC o novém Československu: Konec stalinismu v Čechách, který byl nominován na cenu BAFTA za animaci, jeho snímky Absurdistán a Magická Lucerna (portrét Prahy od Michaela Frayna) vyhrály cenu BAFTA za nejlepší dokument. Spolupracoval se sirem Peterem Ustinovem, Ester Krumbachovou, Terrym Gilliamem, Michaelem Palinem, Michaelem Fraynem, Axelem Cortim, Peterem Gabrielem, Davidem Crystalem, Erichem von Dänikenem, Andrewem Sachsem, Caroline Kennedyovou, lichtenštejnským knížetem Janem Adamem a mnoha dalšími. V roce 2003 byl Havas společností ARD pověřen napsáním a režií hodinového dokumentu o životě na jezeru Tonlésap v Kambodži s názvem Tam, kde spí ryby na stromech, který byl v německých a francouzských televizích odvysílán dvacet šestkrát a na EKOFILMu 2004 obdržel cenu za nejlepší režii. Havas se podílel také na scénáři k snímku Aldabra, napínavém 3D dokumentu o divoké přírodě režírovaným Stevem Lichtagem, který byl do světových kin uveden v roce 2015. Jeho nejnovější film Beyond the Battalion, který napsal a režíroval společně s Julianem Arahangou, je reflexí lidské paměti viděné skrze dva Havasovy dřívější filmy Once upon an Island (1975) a Sons of Tu Mata Uenga (1977) pojednávajícími o Invazi na Krétu a 28. maorském pluku. V květnu 2017 film Beyond the Battalion obdržel cenu od guvernéra Chanie za “Havasův a Arahangův přínos pro uchování krétské historické paměti”. Film také inspiroval ke vzniku prvního archivu na ostrově věnovaného Invazi na Krétu.

 

O Milanu Hulánovi se bez nadsázky dá říci, že je to člověk, který před lety naučil Šluknovsko třídit odpad. Nebojí se otevírat pro veřejnost nová, často i kontroverzní, témata spojená se znečišťováním životního prostředí. Osvětově působí v environmentální výchově ve školách. Popularizuje a osobním příkladem podporuje zdravý a udržitelný životní styl. Vrátil do povědomí a rozšířil ve Šluknovském výběžku myšlenku otužilectví. Inspirativní, kreativní a propojující osobnost širokého regionu nejsevernějších Čech. Je autorem myšlenky a duší Ozvěn MFF EKOFILMu v Krásné Lípě.

 

Olga Menzelová vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze a následně absolvovala magisterské studium na DAMU obor produkce. Je majitelkou a výkonnou ředitelkou společnosti MEDIALOGUE, s.r.o. Těžiště její společnosti, již založila v roce 2006, leží v pořádání převáženě autorských outdoorových výstav velkoformátových fotografií, pro které vyvinula i unikátní technologii exteriérových prezentačních nosičů. Její výstavu „Země krásná neznámá“ v Praze v roce 2006 vidělo 1,5 mil lidí. Je spoluautorkou a koproducentkou mimořádného projektu „Winton's Trains“ a následně i expozic na stejné téma, které byly k vidění mimo ČR například v Museum Of Tolerance v Los Angeles nebo v Londýně. Poslední expozice, kterou produkovala s velkým úspěchem letos v Praze na Kampě „Voda a civilizace“  bude k vidění v dalších letech v mnoha městech celé ČR a rovněž v USA a v Izraeli. Akce Olgy Menzelové patří k vyhledávaným kulturním a společenským událostem.

 

Autorkou, realizátorka a konzultantka řady projektů na pomezí ochrany přírody a krajiny, vzdělávání a interpretace místního dědictví Blažena Hušková se po studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy věnovala ochraně přírody a krajiny, spoluzakládala a vedla Nadaci pro Jizerské hory a přes 20 let byla členkou správní rady Nadace Partnerství. Cestování ji baví čím dál míň, má radši knihy než filmy, leze na stromy, trápí ji sucho a málo hmyzu v české i v jiných krajinách, v zimě sype ptáčkům a celoročně si ráda povídá s kýmkoli, kdo se nebrání. Žije v Jizerských horách.

 

Absolvovent pražské FAMU, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Písku Jan Svatoš je držitelem dvou prestižních cen Special Jury Award (JADE KUNLUN Special Jury Award a Speciální ceny poroty na Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko). Je autorem více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila a byla také oceněna na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky spolu s divoČINY patří také Archa světel a stínů, Africa obscura a Nikdo se neptal. V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře. V roce 2018 dokončil svůj distribuční debut v podobě celovečerního dokumentárního filmu Archa světel a stínů, na kterém pracoval od roku 2008 a získal za něj již 4 festivalová ocenění. Na filmu se dramaturgicky podílel světoznámý filmař Werner Herzog. Nyní Jan připravuje nový celovečerní film Až zařve lev o českém králi Přemyslu Otakarovi II. a poutníku Odorikovi.

 

Kameraman a dokumentarista Martin Čech má bohaté zkušenosti s natáčením nejen dokumentů z celého světa (natáčel ve více jak šedesáti zemích), ale i hraných filmů, reklamních spotů a televizních seriálů. Jako dokumentarista na sebe upozornil dokumentem Kristova léta, dámy..., který v roce 2004 získal první cenu na filmovém festivalu „FINÁLE PLZEŇ“. V roce 1999 získal cenu Český lev za kameru k filmu Kuře melancholik. Je členem České filmové a televizní akademie, člen prezidia asociace českých kameramanů, vysokoškolský pedagog a absolvent pražské FAMU, oborů střihová skladba a kamera. V poslední době se věnuje především autorským dokumentům, natáčením dronem a pedagogické činnosti.

 

Regionální ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu a členka představenstva ECOMOVE International, sdružení filmových festivalů o životním prostředí, Irene Lucius. Před příchodem do WWF v roce 2008 získala magisterský titul z biologie a řídila projekty v oblasti environmentální komunikace, integrovaného řízení pobřežních zón nebo prosazování politiky a ochrany přírody napříč Evropou a Středomořím. V současnosti kromě jiného koordinuje ochranářské projekty WWF v Zeleném srdci Evropy, tzn. zemích střední a východní Evropy, kde je kladem důraz především na zachování a obnovu přírodní hodnoty místních lesů, řek a bažin, ochranu jeseterů a velkých šelem, a také na prosazování dobré správy a principů zelené ekonomiky.

18. 8. 2019