Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2017

EKOFILM  letos jezdí na elektřinu

Kola letošního festivalu se točí na lidský pohon a na elektřinu. Pro našeho fotografa jsme zajistili  k rychlejšímu přesouvání mezi festivalovými místy elektrokolo a díky hlavnímu partnerovi firmě E.On vozíme naše hosty E-Golfem a Smart ED. A aby si jízdy neužívali jen naši hosté, rozhodli jsme se naše zkušenosti sdílet i s vámi!

E-Golf

Sedněte do E-Golfu, nastartujte a hádejte, co uslyšíte.. Nic. Volgswagen E-Golf je naprosto tiché auto a podle jiných recenzí patří k nejtišším elektromobilům. Na jedno nabití dojedete přes 130 kilometrů, ale na D1 z Prahy do Brna stejně raději nevynechejte nabíjecí stanici E.ON u Humpolce. Ani řidiči ani naši hosté neměli problém s prostorem uvnitř vozu. Vpředu i vzadu je ho dost. Od normálního Golfu ho poznáte hlavně podle designových litinových disků.

 

Smart ED

Malé vozítko je určené přímo do města, kde nezabírá moc prostoru. Na jedno nabití umí dojet přibližně 140 kilometrů a jedno dobití trvá průměrně 8 hodin. Na delší cesty malý ED není, do kufru by se nám toho totiž moc nevešlo, ale jako vozítko do města je to moc fajn.

Pár dní ježdění nám ukázalo několik věcí, se kterými se musí elektromobilita do budoucna vypořádat. Cenová nedostupnost už pomalu začíná být minulostí, ale nedostatek rychlodobíjecích stanic je něco, co pro každodenní praktický život znamená poměrně zásadní překážky. Samy elektromobily dopravu ve městech nespasí. Pomohou ovzduší, ale kolony v ranních a podvečerních špičkách nezmenší. K tomu je potřeba podniknout další kroky – zvýhodněná parkovací místa pro sdílená elektrická auta, výhody pro sdílená auta v dopravním provozu a samozřejmě rozvoj a podpora dalších šetrných způsobů dopravy – hlavně kol.

5. 10. 2017