Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2017

Vítězem hlavní ceny EKOFILMu je německý film o zatoulané etiopské vlčici.

Slavnostní večer spojený s vyhlášením vítězů udělalo páteční tečku za druhým dnem EKOFILMu. Také jste zvědaví, kdo si z EKOFILMu odnese ceny? Pět kategorií znamená pět vítězů! A kdo tedy triumfoval? 

Hlavní cena ministra životního prostředí

Megeti – ztracená vlčice, Německo, 2017, režie Yann Sochaczewski

Hlavní cenu ministra životního prostředí Richarda Brabce získal film německé produkce režiséra Yanna Sochaczewskiho s názvem Megeti – ztracená vlčice, dojemný příběh samice vlčka etiopského, která putuje po vyprahlé vrchovině na střeše Afriky. Vítězný snímek natáčel režisér Sochaczewsi čtyři tisíce metrů nad mořem ve velkolepé africké krajině. Sledoval Megetino každodenní úsilí o nalezení nové smečky, které přináší nevšední a překvapivé momenty.

„Je to film, který všechny nadchnul. Obrazově je fascinující, obsahově je emotivní. Ideální, vítězná kombinace,“ říká k letošnímu držiteli Grand Prix ministr Richard Brabec.

Cena prezidenta festivalu Ladislava Mika

Palčivé téma, Itálie, 2017, režie Luca Bonaccorsi

Cenu prezidenta festivalu Ladislava Mika si letos odnáší film Palčivé téma italského režiséra Luca Bonaccorsiho, který si pro cenu přijel osobně. Jeho snímek mapuje několik evropských případů, kdy neúměrná podpora výroby bioenergie způsobila závažné přírodní škody.

„Je důležité znát a sledovat důsledky našich rozhodnutí. I dobrý záměr může mít negativní dopady na náš svět a budoucnost. Tento film na podobnou situaci upozorňuje. Protože důsledky nejvíce dopadají na funkci ekosystémů a půdy, pro mne jako půdního ekologa to byla jasná volba,“ říká ke svému rozhodnutí prezident festivalu Ladislav Miko.

 Krásy přírody

Nesmrtelný les, Slovensko, 2017, režie Erik Baláž

V kategorii Krásy přírody triumfoval slovenský dokument Nesmrtelný les Erika Baláže. „Unikátní les má stromy s průměrným věkem od pěti do osmi set let, některé i tisíc let. Filmem se snažíme ukázat, jak toto prostředí funguje a jak je v něm vše propojené,“ popisuje Erik Baláž svůj snímek, ve kterém je vztah lesa a živočichů vyprávěn na příběhu medvěda v Tatrách.

 České, slovenské a středoevropské filmy

Malí superhrdinové přírody, Německo, 2016, režie Björn Platz

Vítězem kategorie České, slovenské a středoevropské filmy porota zvolila německý dokument o skutečné roli hmyzích obyvatel planety s názvem Malí superhrdinové. „Cena EKOFILMu je pro nás opravdu pocta. Je nesmírně zajímavé vidět, jak se takový film narodí jako miminko, pak roste a jde do světa a potkává další lidi a přátele. Jako třeba právě v Brně,“ říká společně s producentem snímku Tristanem Chytroschkem režisér Björn Platz.

 Krátké filmy

Konec sněhu, USA, 2016, režie Morgan Heim

Kategorie Krátké filmy nabídla přehlídku dvanácti filmů a jejím vítězem se stal dokument Konec sněhu americké režisérky Morgan Heim. „Jsem moc ráda, že můžeme být součástí festivalu a že nám takové akce pomáhají sdílet velmi osobní příběh doktorky Jane Zelikové i s další částí světa,“ vzkázala na dálku režisérka.

 Všechny vítězné filmy mají návštěvníci festivalu možnost vidět během Velké filmové soboty na náměstí Svobody i v Otevřené zahradě Nadace Partnerství. Registrace na jednotlivé projekce probíhá na www.ekofilm.cz a vstupné je zdarma.

 

6. 10. 2017