Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2019

Co letos nabídne sekce krátkých filmů?

V sekci představující Krátké filmy uvidíte letos celkem osm snímků ze čtyř kontinentů. Tématy jsou ohrožená zvířata a ekologie, najdete mezi nimi ale i meditativní díla pozorující zblízka specifika přírody a animované filmy plné humoru. Krátké filmy letos do soutěže vybírala Hana Blaha Šilarová, filmová producentka a festivalová dramaturgyně. 

Blok krátkých filmů můžete zhlédnout v Otevřené zahradě v pátek 11. října od 15 hodin, rezervace zde pod filmem Na titulní straně.

Americký dokument Ukradené opice divákovi ukazuje problematiku obchodu s opicemi a historii vztahu lidí a primátů v průběhu historie, včetně jejich mediálního obrazu. Zaměřuje se také na aktivisty, kteří zasvětili svůj život záchraně týraných opic.

Jak těžké je vrátit živočišný druh do jeho přirozeného prostředí? O tom pojednává skotský Návrat vlků a ukazuje, že tyto divoké šelmy vzbuzují ambivalentní postoje, protože si místní farmáři na jejich přítomnost již odvykli.

Americký dokument Každý den kousek louky sleduje kočovnou chovatelku koz, která se rozhodla, že životnímu prostředí pomůže tím, co nejlépe umí. Společně se svým stádem se pohybuje po americkém venkově a nechává ho spásat louky tak, jak se to dělávalo původně a pomáhá tak přirozeně ekosystému.

Pro milovníky poezie a ptactva je připravený snímek Ptačí symfonie, který observačním způsobem zachytil ohrožený druh jespáka velkého, jež dvakrát ročně migruje do teplých krajin a zpět.

Možná jen pohádka zachycuje australskou faunu a vtipně představuje její rozmanitost. Zároveň ale apeluje na diváka, aby si uvědomil, že ohrožené druhy mohou brzy z naší planety zmizet.

Snímek Mravenci Atta (v angličtině Leafcutters) nás vtahuje přímo mezi tento zvláštní druh jihoamerického hmyzu, který vykusuje kusy listů mnohonásobně větší, než je on sám a nosí si je do mraveniště. Film ukazuje mravence jako až umělecké tvory, kteří neúnavně přenáší velký náklad – kousky barevného listí, a vytváří tím až abstraktní obrazce.

Sekce krátkých filmů nabízí také dvojici animovaných filmů o přírodě. Prvním je íránský Na titulní straně o tom, že ne vše je tak, jak se na první pohled zdá, a ne všechny dokonalé fotky zvířat musí nutně zobrazovat (celou) realitu. Pečená ryba pak metodou stop-motion animace ukazuje důsledky naší nadprodukce plastového odpadu. Budeme muset místo ryb začít jíst umělou hmotu?

22. 8. 2019