Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2020

Představujeme filmovou porotu: Michael Havas

Michael Havas je česko-novozélandský filmový tvůrce, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění.

V jeho tvorbě se opakují témata historických souvislostí, kulturního dědictví a přírody. Mezi léty 1984 a 1993, kdy působil v Německu, koprodukoval dva první celovečerní filmy světově proslulého animátora Jana Švankmajera Něco z Alenky a Lekce Faust. V roce 1990 byl hlavním rešeršistou a producentem série dokumentárních filmů BBC o novém Československu: Konec stalinismu v Čechách, který byl nominován na cenu BAFTA za animaci, filmy Absurdistán a Magická Lucerna (portrét Prahy od Michaela Frayna) vyhrály cenu BAFTA za nejlepší dokumenty.

Spolupracoval se sirem Peterem Ustinovem, Ester Krumbachovou, Terrym Gilliamem, Michaelem Palinem, Peterem Gabrielem, Erichem von Dänikenem, lichtenštejnským knížetem Janem Adamem a mnoha dalšími.

V roce 2003 byl Havas společností ARD pověřen napsáním a režií hodinového dokumentu o životě na jezeru Tonlésap v Kambodži s názvem Tam, kde spí ryby na stromech, který byl v německých a francouzských televizích odvysílán dvacet šestkrát a na EKOFILMu 2004 obdržel cenu za nejlepší režii.

Michael se podílel na scénáři k snímku Aldabra, napínavém 3D dokumentu o divoké přírodě režírovaným Stevem Lichtagem, který byl do světových kin uveden v roce 2015. Jeho nejnovější film Beyond the Battalion je reflexí lidské paměti viděné skrze dva Michaelovy dřívější filmy Once upon an Island a Sons of Tu Mata Uenga pojednávajícími o Invazi na Krétu a 28. maorském pluku. V květnu 2017 film Beyond the Battalion obdržel cenu od guvernéra Chanie za “Havasův přínos pro uchování krétské historické paměti”.

Michael nyní spolu s Lucii Výbornou připravuje celovečerní dokument Koruna naděje pro ČT a Maori TV, ve kterém porovná přístup k životnému prostředí v Austrálii a na Novém Zélandu pod heslem novozélandské premiérky Jacindy Ardernové: „ekonomický růst je zbytečné zlo“.

14. 8. 2020