Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2020

Představujeme filmovou porotu: Tomáš Hulík

K přírodě i výtvarnému umění měl blízko už od dětství a tyto disciplíny jsou součástí jeho života stále. Slovenský rodák z Prahy Tomáš Hulík vystudoval Environmentalistiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Přestože svou diplomovou práci psal o broucích, publikoval, točil a na zoologických kongresech přednášel o bobrech.

Ať už točí nebo fotí, při práci vychází nejen z velmi dobrých znalostí o prostředí, v němž se pohybuje, a jednotlivých druzích, které chce zachytit, ale i místní kultury. Klíčová pro něj bývá i spolupráce s lokálními průvodci. Jedině tak je možné získat unikátní záběry.

Působí v rolích režiséra, kameramana či producenta a jeho filmy o bobrech vysílala řada televizí včetně STV, ORF, NDR, WDR, ZDF, ARTE či Discovery Channel. Pod režisérskou taktovkou Pavola Barabáše natáčel a produkoval film Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase, který získal celou řadu prestižních mezinárodních ocenění včetně Speciální ceny poroty za kameru Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko) či GRAND PRIX na Sondrio Festivalu v Itálii. Další ceny získal za filmy Návrat rysů, Cesty Slovenskem či Divoké Slovensko.
Jeho plánem a snem je natočit sněžného levharta a gobijského medvěda v jejich přirozeném prostředí.

26. 8. 2020