Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2022

EKOFILM nabízí 25 soutěžních snímků, exkurze, debaty i koncerty

EKOFILM, který se uskuteční od 12. do 15. října v Brně, nabízí pstrý doprovodný program. Kromě hlavního programu, jímž je promítání a soutěž pětadvaceti dokumentů, totiž na návštěvníky čekají koncerty, workshopy, debaty nebo třeba zážitkové exkurze a komentované prohlídky. Vstupenky na doprovodný program i jednotlivá promítání lze už nyní rezervovat na www.ekofilm.cz. Všechny akce jsou zdarma.

Filmové projekce, workshopy, besedy s enviromentalisty i filmovými tvůrci – tak se dá shrnout 48. ročník festivalu EKOFILM. Ten se uskuteční od 12. do 15. října v Brně, konkrétně v Univerzitním kině Scala, v sále Společenského centra ÚMČ Brno-střed, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a v EKODÓMu na náměstí Svobody. Leitmotivem doprovodného programu je KLIMA A JEHO ZMĚNA.

Ve středu zahájí doprovodný program svým koncertem kapela ZRNÍ od 18:30 na náměstí Svobody. Ještě předtím se můžete od 16:00 zúčastnit úvodní besedy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, a to na téma připravenosti České republiky na klimatické a ekologické výzvy.

Čtvrteční program naláká kromě soutěžních snímků hlavně na besedu s jednou z letošních porotkyň Evou Holubovou. Pořad Ve skleníku s Holubkou začne v 17:00 v EKODÓMu na náměstí Svobody. Pro zvídavé je připravena také exkurze v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a videoworkshop Jana E. Svatoše v brněnské zoo (jen pro vítěze).

Vytvořit enrichmentové prvky pro zvířata v Zoo Brno mohou zájemci v pátek od 14:00 v EKODÓMu na náměstí Svobody. Následuje například exkurze do Botanické zahrady a arboreta Masarykovy univerzity nebo beseda na nukleární téma, kterou povede ukrajinská porotkyně Elena Rubashevskaja

Závěrečný sobotní program přinese Rodinný den plný moderních technologií, ekoskládaček či virtuální reality a naučí návštěvníky opravit si své kolo díky zážitkovému programu s Bike Kitchen Brno či jak správně mléčně kvasit. 

Od 16:00 budou v kině Scala promítány vítězné snímky 48. ročníku MFF EKOFILM.
Úplný závěr festivalu bude patřit nesoutěžnímu švýcarsko-německo-gruzínskému snímku Zkrocená zahrada v kině Scala. 

Všechny akce a projekce festivalu jsou zdarma. Více informací o programu včetně možnosti rezervovat si místo najdete na https://www.ekofilm.cz/.

V průběhu festivalových dní se budou konat také dvě výstavy. Ta s názvem Mysli na lesy odkazuje k fotosoutěži, kterou organizace FSC ČR uspořádala v roce 2021 už poosmé. Zaměřuje se na podporu šetrného a přírodě blízkého lesního hospodaření a zodpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. Ke zhlédnutí budou snímky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Symfonie Donbasu je celovečerní dokumentární debut Eleny Rubashevskaje. Jedná se o multidisciplinární etnografický projekt, který zkoumá krajinu Donbasu z hlediska psychogeografie a analyzuje zvláštní vazby mezi krajinou, průmyslovými objekty a lidmi obývajícími tento region. Výstava bude přístupná každý den v EKODÓMu na náměstí Svobody.

Pořadatelem filmového festivalu EKOFILM je Ministerstvo životního prostředí ČR. Festival je podpořen statutárním městem Brnem a společností SAKO Brno.

22. 9. 2022