Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2022

Snímky přihlášené do EKOFILMu mají dohromady více než 112 hodin. Dramaturgové vyberou 25 nejlepších

Filmy ze všech světadílů, vyjma Antarktidy. Tím se může chlubit letošní 48. ročník mezinárodního enviromentálního filmového festivalu EKOFILM. Do soutěže se totiž přihlásilo 243 dokumentů z více než 50 zemí světa. Z nich v následujících týdnech vybere dramaturgický tým 25 nejzajímavějších snímků, které postoupí do finálové soutěže.

Celkem 112 hodin a 20 minut. Taková je stopáž, kterou má před sebou dramaturgický tým filmového festivalu EKOFILM. Za celkovým časem se skrývá 243 přihlášených snímků, z nichž bude vybráno pětadvacet těch, které se utkají ve finále. Vyhlašovat vítězové se budou tradičně ve třech kategoriích – Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Udělovat se bude i Cena prezidenta festivalu a zejména Hlavní cena festivalu ministryně životního prostředí. Kromě ocenění si vítězné snímky letos rozdělí částku zhruba 3 350 USD.

I letošní filmy potvrzují trend nárůstu tématu společenského aktivismu napříč generacemi. Je jím apel na udržitelnost, rekonstrukce lokálních katastrof zaviněných korporacemi a následná právní odpovědnost, ale také vhled do života aktivistů. Právě souvislosti mezi zastoupenými tématy, jejich vzájemné doplňování či ukazování nových pohledů na odpovědnost vůči klimatu a životnímu prostředí bude hrát roli při výběru snímků do finále. 

Nejvíce želízek v ohni má v letošním ročníku EKOFILMu USA s 34 snímky, dále pak Německo s 27. Česká republika jde do boje s dvacítkou dokumentů.

Letošní festival EKOFILM se uskuteční od 12. do 15. října v Brně. Dějištěm festivalu bude jako v minulých letech Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Univerzitní kino Scala, radnice Brna-střed a náměstí Svobody v Brně.

20. 7. 2022