Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2024

Představujeme vizuální styl 50. ročníku EKOFILM. Jeho autorem je mladý tvůrce se znevýhodněním

Jubilejní 50. ročník EKOFILMu, nejstaršího evropského filmového festivalu o životním prostředí, přichází s novým vizuálním stylem. Vítězné grafické zpracování tématu „Jak (ne)zabít přírodu“ vytvořil šestadvacetiletý Oliver Moučka, mladý tvůrce se znevýhodněním. Tento design vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem.

Prezident festivalu Ladislav Miko ocenil, že EKOFILM již půl století poskytuje jedinečnou platformu pro české i mezinárodní snímky zaměřené na ochranu životního prostředí, a zdůraznil inspirativní prostor k debatám o důležitých environmentálních tématech.

Ministr životního prostředí Petr Hladík uvedl, že otevřená soutěž pro vizuální styl letošního ročníku by mohla být zavedena i do dalších let. Soutěž byla dvoukolová a z 26 návrhů bylo vybráno pět finalistů, kteří následně připravili i další návrhy formátů.

Vítězný návrh Olivera Moučky se vyznačuje hravostí a humorem, například postavami bobra s motorovou pilou a dynamitem nebo krtka se střelnou zbraní. 

Téma „Jak (ne)zabít přírodu“ reflektuje vliv lidské činnosti na přírodu, včetně konfliktů, průmyslu a revitalizace zasažených oblastí. Festival se zaměří i na aktuální válečné konflikty a zákon o obnově přírody.

Festival odstartuje již 16. září v Praze debatou ministrů životního prostředí. Dokumentární filmy o životním prostředí lze přihlásit do 31. května prostřednictvím portálu FilmFreeway.

20. 5. 2024