Ministerstvo životního prostředí

Výstava

Není les jako les

My-mezi-stromy-01-jana-nemeckova-zivot-v-lese-2.jpg

Fotosoutěž „Není les jako les“ patří k největším fotografickým soutěžím s environmentální tématikou v ČR. Soutěž je tematicky zaměřena na lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem posledního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě blízkého lesního hospodaření a šetrné spotřeby výrobků ze dřeva pro ochranu lesů a jejich adaptaci na klimatické změny.

Do sedmého ročníku soutěžící zaslali téměř čtyři tisíce snímků, které bojovaly o vítězství celkem ve třech kategoriích - „Zastaň se lesa”, „Zastaň se dřeva” a „My mezi stromy”. Autoři vítězných fotografií si odnesli věcné ceny od hlavních sponzorů soutěže, společností Canon, Manfrotto a Ikea Purchasing Services (Czech Republic) v hodnotě více než osmdesát tisíc korun.

Výstava nabídne návštěvníkům festivalu EKOFILM ke zhlédnutí celkem devět fotografií (tři vítězné fotografie z každé kategorie) na velkoplošném tisku.

Fotosoutěž „Není les jako les“ pořádá každoročně organizace FSC Česká republika. Jejím prostřednictvím se snaží kromě jiného poukázat na ohrožení, které představují pro české lesy klimatické změny, jejichž negativní dopady lze v poslední době již zřetelně pozorovat. Patří k nim zhoršování vodní bilance, sucho, kalamitní výskyt patogenních škůdců nebo velkoplošný rozpad nestabilních monokultur. Jedním z nejčastěji zmiňovaných opatření v souvislosti s adaptací lesů na klimatickou změnu je podpora a rozšíření přírodě blízkých forem lesního hospodaření, které využívají přirozenou obnovu lesa, omezují holoseče a prosazují pěstování lesních porostů s přirozenou druhovou skladbou. Přírodě blízké lesy jsou díky tomu silnější, zdravější a lépe schopné odolat negativním vlivům klimatických změn, jako je sucho nebo například kůrovec. Tyto lesnické metody podporuje v ČR dlouhodobě i organizace FSC (Forest Stewardship Council).

Více informací o fotosoutěži Není les jako les najdete na stránkách www.poznejdrevo.cz.

Výstavu můžete navštívit i mimo festivalové dny, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity je od 2. do 30. října.

Program

  • 14. 10. 2020 10:00 - Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity (atrium), Joštova 218/10, 602 00 Brno Přidat do mého programu
  • 15. 10. 2020 10:00 - Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity (atrium), Joštova 218/10, 602 00 Brno Přidat do mého programu
  • 16. 10. 2020 10:00 - Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity (atrium), Joštova 218/10, 602 00 Brno Přidat do mého programu