Ministerstvo životního prostředí

Výstava

Není zvěř jako zvěř

petlahvon-foto.jpg

Výstava přibližující loňskou kampaň Správy Krkonošského národního parku „Není zvěř jako zvěř“ představuje nové invazní druhy, teprve před nedávnem pojmenované vědou. Ty se šíří nejen našimi národními parky, ale celou krajinou, protože je do ní pravidelně zanáší lidský poddruh homo turisticus. Právě někteří členové tohoto druhu při svých toulkách přírodou zapomínají na základní pravidlo slušnosti: co si do přírody přinesu, to si z ní také odnesu. Les ani louka si s odhozenými odpadky samy neporadí a pokud se nezačneme k přírodě chovat s respektem, můžeme očekávat, že velmi brzy celou lidskou civilizaci nadobro zkonzumujeme. 

„Celý letošní ročník festivalu EKOFILM jsme věnovali tématu spotřeby a její udržitelnosti. Velká slova, ale vlastně jednoduchá úvaha: produkce a nákup věcí i služeb by v 21. století měly mít co nejmenší dopad na přírodu a její zdroje. A také by nám měly skutečně zlepšovat život a ne pouze rychle protéct mezi prsty a stát se bezcenným odpadem,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Obzvláště bychom měli chránit to, co máme jedinečné a neopakovatelné. Například naše národní parky čelí již dlouho nebezpečí rychlé spotřeby, stejně jako jiné cíle krátkodobé masové turistiky, kterým hrozí pod náporem návštěvníků kolaps. Proto nás čeká v následujících letech zásadní debata o tom, jak omezit negativní dopady turistiky na cenná území. A především jak ochránit nejnavštěvovanější lokality, kde kvůli velké koncentraci lidí dochází nejen k ničení přírody, ale i k jejímu znečišťování. Taková území pak ztrácí primární důvod pro návštěvu národního parku, tedy kouzlo pobytu ve volné přírodě. 
„Začít tím, že nebudeme do přírody zanášet odpadkouše, by mohlo být prvním krokem,“ dodává k výstavě ministr Brabec.

Výstava byla k vdění v parku na Moravském náměstí od 6. do 25. října.

Program