Ministerstvo životního prostředí

Zážitkový program

Smokeman zasahuje aneb jak správně (ne)topit

Smokeman-min.jpg

Smokeman se narodil na zkušebně Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské-TUO v 5:52, 26. června někdy v sedmdesátých letech minulého století. Jeho životním posláním je zmenšovat kouř z našich komínů a napomáhat k čistotě ovzduší. A používá k tomu edukativní show, která nabízí řadu zajímavostí pro děti i dospělé.

Celá Smokemanova show přibližuje správné spalování v lokálních topeništích široké veřejnosti. Se svou pojízdnou kotelnou přijede přímo na EKOFILM a nabídne praktické ukázky jak správně (ne)topit. Zjistíte například, co nejvíce ovlivňuje to, co vychází z našich komínů nebo jak kotel, kamna a krby správně provozovat a jak se o ně správně starat.

Smokemanovi můžete věřit, že se během praktických ukázek ani děti nudit nebudou. Má pro ně připravenou řadu zajímavých úkolů: samy se mohou zúčastnit měření a zjistit kolikrát horší je spalování odpadů oproti spalování suchého dřeva. Oblíbeným pokusem je znázornění inverze v akváriu. Během jednoduchého pokusu se děti dozví, jak inverze vzniká a jak si samy mohou doma za použití kuchyňské soli, vody a potravinařského barviva inverzi vytvořit. Vyzkouší si také měření teploty plamene pomocí termočlánku nebo termokamery.

Od 10:00 do 16:00 hodin bude Smokeman provádět různé experimenty a zatáhne vás do hry, největší show pak rozjede přesně v 11:00 a 13:00 hodin. Najděte si proto místo s dobrým výhledem, aby vám neuniklo nic ze Smokemanový schopností.

Show se uskuteční za podpory projektu LIFE IP – Zlepšení kvality ovzduší (LIFE18 IPE/SK/000010), projekt LIFE IP podpořila Evropská unie, více o projektu zde

Rezervace není potřeba, přijďte kdykoli mezi 10 a 16 hodinou.

COVID-19 PRAVIDLA PRO NÁVŠTĚVNÍKY

Příroda je mocná. A největší sílu mají leckdy ti nejmenší tvorové. Viry. Nezapomeňte tedy, prosím, že se před vstupem musíte prokázat potvrzením o očkování nebo o bezinfekčnosti a na vnitřních akcích nosit respirátor, více zde.

Program