Ministerstvo životního prostředí

Zážitkový program

Workshop: Up-cyklace v zoo aneb přijďte vytvořit stimulující enrichmentové prvky pro obyvatele Zoo Brno

upcycling-Zoo8.JPG

Zvířecí obyvatelé zoologických zahrad se ve svých výbězích mohou někdy trochu nudit. Přijďte pro ně vyrobit pomůcky, které jim pomohou prožít bohatší život. 

S odborníky ze Zoo Brno také lépe poznáte život vybraných druhů zvířat.

Zvířata v zoologických zahradách mají tu nejlepší péči – o čisté výběhy a kvalitní potravu se každodenně stará tým chovatelů, o zdraví pečují specializovaní veterináři. V tomto ideálním světě by se však zvířata mohla snadno začít nudit. Potřebují čelit výzvám, příležitostem a stimulaci, potřebují o ně své prostředí obohatit. Každý druh přitom potřebuje něco jiného.

Právě proto je tu takzvaný enrichment. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o „hračky“, které mají obyvatele zoo zabavit, podporovat běžné, zvířatům prospěšné způsoby chování. Nebo jim umožnit, aby mohly prožít pozitivní reakce na stresové podněty. K těm patří vyhledání příležitostí se skrýt nebo reagovat na výzvy spojené s vyhledáváním a získáváním potravy.

Přijďte si vyzkoušet, jak taková výroba enrichmentu probíhá a zúčastněte se enrichmentového workshopu, kde se budou tyto prvky vyrábět pro vybraná zvířátka ze Zoo Brno. Například ze starých hasičských hadic a dalších materiálů vzniknou hračky pro tygry, rosomáky nebo margaye. 

A že chcete vidět, jak si zvířátka s hračkou Vámi vyrobenou hrají? Sledujte facebookové stránky Zoo Brno, kde se na konci října objeví záznam reakcí zvířat!

Workshop se koná mezi 13 a 16.30 hod., rezervace na konkrétní čas není možná. Doba trvání výroby jednoho výrobku je cca 30 minut.

Workshop je určen malým i velkým dětem, materiál dostanete na místě.

Program