Ministerstvo životního prostředí

Osobnosti

LADISLAV MIKO

prezident festivalu

„Musíme si přiznat, že jsme jako společnost ledacos zvorali. A to není jednoduché, zvláště ne v politice. Jenže tato deprese by neměla vést k odevzdanosti a pasivitě, spíše naopak. Politici půjdou směrem, který bude většina společnosti vyžadovat. Proto změny musíme požadovat, zejména když víme, že se s tím stále dá něco dělat, že náprava je možná,“ říká prezident EKOFILMu Ladislav Miko.

Docent Ladislav Miko se odborně věnuje půdní ekologii a zoologii. Expertem na slovo vzatým je pak na půdní roztoče pancířníky. Kromě výuky na Univerzitě Karlově je už řadu let hostujícím profesorem na antverpské univerzitě. Své odborné i manažerské zkušenosti uplatňuje také coby člen správní rady Nadace Partnerství, největší české ekologické nadace. 

V průběhu své profesní dráhy působil ve vedoucích funkcích na inspekci životního prostředí, byl náměstkem ministra i ministrem životního prostředí ČR. V současnosti působí jako poradce ministryně životního prostředí ČR. V evropských strukturách pomáhal přírodě, životnímu prostředí i zdraví lidí například jako zástupce ředitele komise pro potravinovou bezpečnost EK či jako ředitel odboru ochrany přírodních zdrojů Generálního ředitelství pro životní prostředí EK.

Ladislav je také filmař. Spolu s kameramanem a spolurežisérem Ivanem Střilteským je autorem úspěšných a oceňovaných dokumentárních filmů, jako je Silva Gabreta o Šumavě či Geoderma a Nech půdu žít o půdě a jejím fungování. Volný čas věnuje své manželce Daně a dětem Barboře a Davidovi. Rád vyráží na túry do hor i nížin, beseduje s lidmi a nechává se inspirovat při cestování – pracovním i dovolenkovým.

Podobně jako v minulých letech se na prezidenta festivalu EKOFILM můžete těšit v roli moderátora úvodní odborné besedy s ministryní životního prostředí, lidmi z akademické sféry, neziskovek i byznysu.