Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2016

Vybírat 40 filmů z 1200 bylo dost náročné

Nejvíc mě zaujaly filmy, které ukazují, jak se vyrovnáváme s naší minulostí a jak ovlivňuje naši přítomnost. Tvůrci se k tomuhle tématu stavěli hodně odlišně.

"Třeba dokument Last Exit Alexandrplatz zkoumá rekonstrukci náměstí, které je pro Berlín dodnes symbolem rozdělení východního a západního Německa. Z podobného důvodu mě bavili Zelení Mušketýři: Dokument o počátcích hnutí zelených v Litvě pod sovětskou nadvládou. Úplně jiným a hodně osobním úhlem pohledu se na vyrovnání s minulostí dívá italský film Habitat. Režisér velmi intimně pozoruje, jak ničivé zemětřesení zasáhlo jeho přátele i jeho samotného.

Určitě bych doporučil i pásmo krátkých filmů, které je neuvěřitelně pestré. Od krátkých reportáží, které dokumentují nějaký originální nápad (třeba batoh čistící vodu, až po pohádky a komedie, které jsou schopné enviromentální témata nahlédnout naprosto nečekaně. Tak třeba: Farmář sázející cigarety, chlapec kamarádící se s dešťovým mrakem nebo válka hmyzích stíhačů s vodním obrem.

Co se týče bizarností, tak ty se dělily na dva druhy. Na ty očekávatelné a ty naprosto nečekané. K těm očekávatelným patří nesoudní amatéři. Těm se dá těžko vyhnout, takže pak vidíte třeba něčí zahradní slavnost včetně krmení psa v jednom zpomaleném záběru nebo upírská dramata natočená jen pomocí rtěnky a mobilního telefonu. K těm nečekaným pak patří třeba reklamy na arabská letoviska, instruktážní videa asijských cestovek a klipy indických hip-hoperů."

29. 9. 2016