Představujeme dramaturgický tým festivalu
Už za necelé dva měsíce, přesně od 20. do 23. října 2021, se v moravské metropoli otevřou kinosály 47. ročníku EKOFILMu. Abychom vám, našim fanouškům a divákům, naservírovali to nejlepší z přihlášených 207 filmů, zasedl náš dramaturgický tým na pár set hodin k monitorům a vybíral finálovou pětadvacítku soutěžních snímků. Seznamte se s těmi, kteří pro vás vybírali finálovou pětadvacítku soutěžních snímků.
Hlavní dramaturgyně EKOFILMu a producentka Jitka Kotrlová vystudovala filmovou vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a obor produkce na FAMU. Spolupracovala s řadou českých filmových festivalů (MFF Karlovy Vary, Finále Plzeň, Ostrava Kamera Oko či MFF Praha – Febiofest) jako dramaturgyně či organizátorka industry aktivit. Je producentkou dokumentárního filmu Central Bus Station a hraného filmu Sněží! a aktivně se zajímá o filmovou výchovu.
„Na festival se letos přihlásily filmy zpracovávající lehčí, ale i velmi náročná témata z různých koutů světa. Namátkou bych zmínila filmy o požárech, které trápí Austrálii a Kalifornii, snímky o ochraně pralesů, příběhy původních obyvatel Bolívie a Kambodže v boji proti korporacím či pohled na rozrůstající se sbírky vyhynulých druhů zvířat v muzeích. Společným znakem je aktivismus a konkrétní kauzy lidí, kteří bojují za zachování svého životního prostoru a takové lidské činnosti, která bude v rovnováze s přírodou,“ popsala šéfdramaturgyně EKOFILMu Jitka Kotrlová své postřehy z letošního filmového programu festivalu.
Další členkou týmu se festivalová dramaturgyně a filmová historička Zuzana Černá. Vystudovala Katedru filmových studií na Univerzitě Karlově. Pracuje v programovém oddělení MFF Praha – Febiofest a podílí se i na dalších filmových festivalech, jako je Ostrava Kamera Oko. Vedle toho spolupracovala s Národním filmovým archivem, zejména v oblasti orální historie, disciplíny, která přispívá k poznání našich dějin skrze vzpomínky pamětníků.
Vybírat filmy, které ukazují lidskou snahu o větší udržitelnost, pomáhala i filmová producentka a festivalová dramaturgyně Hana Blaha Šilarová, které se věnuje převážně debutům a druhým filmům. Mezi její hotové filmy patří například dokumenty Skutok sa stal a Budovatelé říše. V současnosti připravuje film Vyšetřovatel a vyvíjí například VR film Tmání, hraný film Domovina či dokument Human Beeing. Pro trh East Silver a MFF Karlovy Vary vybírá dokumentární filmy. Spolupracovala s DAFilms.cz a Národním filmovým archivem jako PR manažerka, pracovala pro MFF Praha – Febiofest, MFDF Ji.hlava a dokumentární workshop dok.incubator. Vystudovala produkci na FAMU a filmová studia na FF UK.
Absolvent magisterského dvouoborového studijního programu Filmová studia-Mediální studia Tomáš Poštulka se od roku 2016 se podílí na filmovém festivalu Academia Film Olomouc, kde od roku 2019 působí jako asistent komunikace. A vybírá i soutěžní snímky pro EKOFILM. Pracoval na festivalu MFDF Ji.hlava, momentálně je dramaturgem festivalu Jeden svět. Byl vedoucím redakce filmového klubu Pastiche Filmz a působí jako dramaturg a scénárista filmové sekce studentského spolku Nabalkoně.
Martin Čech je absolventem oborů Environmentální studia a Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně. Třetím rokem se podílí na organizaci festivalu Ekofilm, kde zodpovídá především za odbornou část programu, už o dva roky dříve začal spolupracovat i na dramaturgii festivalu.
Filmy si užijete v Univerzitním kině Scala a v Sále společenského centra Úřadu městské části Brno-střed. Nezapomeňte ale, že EKOFILM není jen festivalem filmovým. Jeho součástí jsou odborné besedy a diskuze, workshopy, program pro rodiny s dětmi či pro školy i zahajovací koncert. Na to všechno se můžete těšit na brněnském náměstí Svobody, Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity či v brněnské ZOO. Celý program na našem webu od září postupně odkrýváme.
30. 8. 2021