Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

Představujeme porotu EKOFILMu 2021: Jan E. Svatoš

„Jak říká jedna stará židovská anekdota: Když člověk plánuje, Bůh se směje. Když děláte nezávislý dokument, musíte mít smysl pro humor i v momentu, kdy to k smíchu není.“ Umění srovnat se s náhlou změnou situace je vlastní dalšímu z letošních porotců, Janu E. Svatošovi. Natáčení jeho filmu Až zařve lev nezhatila ani epidemie covidu-19.

Jan absolvoval pražskou FAMU, Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy a Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho snímky si připsaly už přes desítku ocenění včetně GRAND PRIX z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů T-FILM 2018, Special Jury Award (JADE KUNLUN Special Jury Award) a Speciální ceny poroty na Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko).

V roce 2018 dokončil svůj distribuční debut v podobě celovečerního dokumentárního filmu Archa světel a stínů, na kterém pracoval od roku 2008 a získal za něj již 4 festivalová ocenění. Na filmu se dramaturgicky podílel světoznámý filmař Werner Herzog.

V součtu má na kontě více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila a byla také oceněna na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky spolu s divoČINY patří také Africa obscura, Nikdo se neptal nebo již zmíněná Archa světel a stínů.

V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře.

Nyní Jan dokončuje nový celovečerní film Až zařve lev o českém králi Přemyslu Otakarovi II. a poutníku Odorikovi.

 

Přečtěte si i rozhovor, který Jan E. Svatoš poskytl pro naše loňské Festivalové noviny EKOFILMu.

4. 8. 2021