Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

Představujeme porotu EKOFILMu 2021: Martin Čech

„Od mládí jsem se zajímal o architekturu a původně jsem dokonce uvažoval o jejím studiu. Když mi bylo patnáct, svěřil mi táta projekt přestavby staré chalupy. Nakonec mě přeci jen zlákala kamera a natáčení filmů. I tak moje profesní dráha s architekturou něco společného - hru světel a stínů.“ Tudy ve zkratce vedla cesta potenciálního architekta Martina Čecha k dráze kameramana a dokumentaristy.

Kromě řady dokumentů a cestopisů z více než šedesáti zemí světa využívá Martin Čech dobré oko a cit pro světlo i v hraných filmech, televizních seriálech a reklamách.Jako dokumentarista na sebe upozornil dokumentem Kristova léta, dámy..., který v roce 2004 získal první cenu na filmovém festivalu „FINÁLE PLZEŇ“.

V roce 1999 získal Českého lva za kameru k filmu Kuře melancholik. Absolvent pražské FAMU, oborů střihová skladba a kamera, je dnes členem České filmové a televizní akademie a Prezidia asociace českých kameramanů. Coby vysokoškolský pedagog předává své zkušenosti mladé generaci na Filmové a televizní fakultě.

V poslední době se věnuje především autorským dokumentům, natáčení dronem a pedagogické činnosti.

Více se o Martinu Čechovi dozvíte na jeho webu www.martincech.cz, kde kromě životopisu najdete i odkazy na jeho tvorbu.

8. 8. 2021