Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

Představujeme porotu EKOFILMu 2021: Tomáš Hulík

„Film má podle mě popisovat skutkový stav věci a má střízlivě zhodnotit, jak to je. A může obsahovat zdravý apel, aby se divák začal zajímat, jak to reálně je a proč to tak je.“ Tak ke své tvorbě přistupuje slovenský rodák z Prahy Tomáš Hulík. K přírodě i výtvarnému umění měl blízko už od dětství a tyto disciplíny jsou součástí jeho života stále. 

Ať už točí nebo fotí, při práci vychází nejen z velmi dobrých znalostí o prostředí, v němž se pohybuje, a jednotlivých druzích, které chce zachytit, ale i místní kultury. Klíčová bývá i spolupráce s lokálními průvodci. Jedině tak je možné získat unikátní záběry. 

Tomáš vystudoval Environmentalistiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Přestože svou diplomovou práci psal o broucích, publikoval, točil a na zoologických kongresech přednášel o bobrech.

Jméno Tomáš Hulík pak najdete v titulcích filmů v mnoha různých rolích. Režisérsky je podepsán například u filmů o bobrech, které vysílala řada televizí včetně STV, ORF, NARTE či Discovery Channel.

Pod taktovkou režiséra Pavola Barabáše natáčel a produkoval film Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase. Ten získal prestižní mezinárodní ocenění včetně Speciální ceny poroty za kameru Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko) či GRAND PRIX na Sondrio Festivalu v Itálii. Další ceny získal za filmy Návrat rysů, Cesty Slovenskem či Divoké Slovensko.

Přečtěte si inspirativní rozhovor s Tomášem Hulíkem, který poskytl pro Festivalové noviny loňského ročníku EKOFILMu.

11. 8. 2021