Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

Školáci si zabesedují S Hubertem v lese a dají nový život starým obalům. Na EKOFILMu

Vlastnoručně vyrobený stojan na mobil z topolového dřeva či recyzápisník z obalů a kartonů od potravin, které bychom jinak vyhodili, a k tomu beseda S Hubertem do lesa a dalšími zajímavými hosty. I letošní, už 47. ročník EKOFILMu nabídne program pro školy, při kterém si žáci procvičí manuální dovednosti a dozvědí se zajímavosti o přírodě a ochraně životního prostředí. Partnery Programu pro školy jsou Středisko volného času Lužánky a Česká televize a jeho Déčko.

Čtvrteční 21. 10. a páteční 22. 10. dopoledne si na náměstí Svobody užijí hlavně větší děti z druhého stupně základních škol. Hned vedle Morového sloupu na Svoboďáku zaparkuje Polybus – kouzelné auto SVČ Lužánky, které ve svém nitru ukrývá nářadí, jako jsou pilky, vrtačky, pájky, 3D pera, akunářadí nebo třeba termolis. Se zkušenými lužáneckými lektory se pustí do výroby ekologicky šetrných a praktických drobností.

Pod názvem recyzápisník se ukrývá zápisník neboli bullet journal, tzv. bujo. Děti si ho vlastnoručně vystřihnou, slepí a sešijí z obalů a kartonů od potravin a nápojů, které by se jinak neb užitku vyhodily. Takhle ale dostanou nový účel a prodlouží život použitým materiálům, které se tak nebudou muset zbytečně vytěžit. 

Při dalším workshopu pod vedením výukového týmu z Lužánek si žáci a žačky vyrobí stojan na mobil nebo tablet. Vyřežou si ho z topolové překližky a pomalují podle své fantazie. Získají tak praktickou ozdobu do svých pokojů nebo dárek pro své blízké.

Nezapomínáme samozřejmě ani na mladší děti z prvního stupně. Pro ty jsme ve spolupráci s mediálním partnerem EKOFILMu Českou televizí připravili na pátek 22. 10. besedu S Hubertem do lesa. V Univerzitním kině Scala se setkají s moderátorem pořadu Janem Adámkem a dalšími herci, promítnou si pár dílů seriálu a s odborníky z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně si vyzkouší i praktické ukázky lesní pedagogiky.

 

Harmonogram

  • Jak si vyrobit Recyzápisník?
KDE: nám. Svobody, vedle Morového sloupu
KDY: čtvrtek 21. října 2021, 8.00–10.00 a 10:30–12:30 (kapacita vždy 28 žáků/1 třída)
PRO KOHO: 2. stupeň základní školy
 
  • Vlastnoručně si sestavte stojan na mobil nebo tablet z topolové překližky.
KDE: nám. Svobody, vedle Morového sloupu
KDY: pátek 22. října 2021, 8.00–10.00 & 10:30–12:30 (kapacita vždy 28 žáků/1 třída)
PRO KOHO: 2. stupeň základní školy
 
  • Beseda S Hubertem do lesa s promítáním a zajímavými hosty. 
KDE: Univerzitní kino Scala, Moravské náměstí 127/3, Brno
KDY: pátek 22. října 2021, 10.00–12.00
KAPACITA: 300 žáků
PRO KOHO: 1. stupeň základní školy
 
Registrujte místo pro svou třídu na některý z festivalových pořadů prostřednictvím e-mailové adresy proskoly@ekofilm.cz, pro dotazy volejte +420 603 159 603. 
Kapacita je na všechny aktivity omezená a vstupné je zdarma! Změna v programu vyhrazena. 
Pokud přijdou nová vládní omezení, která se dotknou i programu pro školy, nezbude nám, než akce zrušit. Pokud by se to stalo, budeme vás obratem informovat.
 
EKOFILM dlouhodobě pořádá a financuje Ministerstvo životního prostředí.
47. MFF EKOFILM se koná pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce, hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha, primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové, starosty městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla, rektora Masarykovy univerzity prof. Martina Bareše a rektorky Mendelovy univerzity prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D.
Festival  se koná i za finanční podpory statutárního města Brna a hlavního partnera SAKO Brno a.s. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

27. 8. 2021