Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

V letošním EKOFILMu chce uspět 207 dokumentů o životním prostředí

Na letošní ročník EKOFILMu letos tvůrci přihlásili dvě stě sedm filmů, o polovinu více než v loňském ročníku. Dramaturgický tým 47. ročníku mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí teď vybírá 25 nejzajímavějších snímků, které postoupí do finálové soutěže. Nejvíce dokumentů pochází z Německa, přesně 37 titulů, 34 ze Spojených států amerických a v první trojici je i Česko se 17 přihlášenými díly. Celkem se o některou z cen v tradičních kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy ucházejí filmy z 34 zemí pěti světadílů. Podtitulem letošního EKOFILMu je Adresa: Země, který připomíná, společně sdílíme jednu planetu.

„Letos jsme zaměřili festival na témata související s konkrétními problémy míst, kde se střetává člověk s přírodou, nebo ji člověk vrací její původní prostor. Věříme také, že mezi přihlášenými filmy se najde i řada těch, které se zabývají tradičními tématy přírody a klimatických změn, které by našim divákům neměly uniknout. Už tradičně se přihlásilo nejvíce filmů z Německa, trochu nás pak překvapilo, že Spojené státy s více než 30 filmy předskočily Českou republiku. Potřebnou pestrost do výběru vnášejí i pohledy australských, chilských nebo kuvajtských filmařů. V dramaturgickém týmu nás teď čeká několik týdnů pečlivého výběru, abychom pro vás do konce srpna připravili soubor 25 finálových snímků, které se utkají o ceny,“ popisuje letošní filmově bohatý ročník vedoucí dramaturgického týmu Jitka Kotrlová.

Motivací pro přihlášení filmů na festival je pro filmaře i finanční odměna, vítězné snímky si totiž letos rozdělí odměnu zhruba 2 733 USD. 

47. MFF EKOFILM se koná pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce, hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha, primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové, starosty městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla, rektora Masarykovy univerzity prof. Martina Bareše a rektorky Mendelovy univerzity prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D.

20. 7. 2021