Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2024

EKOFILM letos slaví padesátku. Filmaři už mohou hlásit snímky do festivalové soutěže

„Už půl století představuje EKOFILM české i mezinárodní veřejnosti špičkové světové filmy zaměřené na ochranu a pochopení přírody. Neznám na světě žádný jiný festival o přírodě, který by měl tak dlouhou tradici, a věřím, že právě letošní přehlídka bude výjimečnou oslavou jubilea,” říká Ladislav Miko, který plní roli prezidenta festivalu již 10. rokem. Věřím, že se nám podaří sestavit program plný fascinujících příběhů a důležitých diskusí, který účastníky zaujme a chytí za srdce.”

Tento rok bude festival rozdělen do tří soutěžních sekcí: Krásy přírody pro celovečerní environmentální filmy, Vize přírody pro mezinárodní středometrážní filmy a dokumentární díly a nově Ve zkratce pro krátké filmy. Dramaturgyně Jitka Kotrlová: „Formát středometrážních filmů a jednotlivých dílů televizních dokumentárních sérií, které se zabývají environmentálními tématy, nesmí na EKOFILMu chybět. Právě v kratších formátech filmaři nejčastěji zpracovávají mezioborová setkání s ekologií. Sekce nabídne divákům environmentální témata viděna z pohledu ekonomie, sociologie, architektury či filosofie."

Hlavním tématem letošního ročníku bude dopad konfliktů na životní prostředí, přičemž důraz bude kladen nejen na válečné konflikty, ale i na společenské střety. Ministr životního prostředí Petr Hladík zmiňuje, že festival se zaměří také na obnovu přírody a výzvy, kterým čelíme v současném světě: „Chceme se v letošním jubilejním 50. ročníku více zaměřit na téma konfliktů a jejich dopadů na životní prostředí. Nejde přitom jen o válečné konflikty, ale i o střety ve společnosti, na které v konečném důsledku doplácí hlavně příroda. Věnovat se ale také chceme tomu, jakým způsobem dokážeme krajině vrátit nový život. Právě obnovu přírody chceme v rámci letošního ročníku také vyzdvihnout. Společně s tvůrci i diváky se chceme zamýšlet nad naším vztahem k přírodě a k výzvám, kterým v dnešním světě čelíme. Jde o to, abychom rozpoznali a pochopili složitost vztahů mezi lidskou civilizací a přírodním světem, stejně jako konflikty, které se v přírodě odehrávají nezávisle na lidské přítomnosti."  

Filmy můžete přihlašovat až do konce května na www.filmfreeway.com

2. 2. 2024