Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

Odhalujeme pětadvacítku soutěžních snímků 47. EKOFILMu

O pět ocenění, která EKOFILM každoročně udílí, se letos utká 25 filmů z celkem 14 zemí světa. Dominují evropské filmy, exotiku zastupují Austrálie, Indie, Kanada a USA. Konkrétně Česko zastupují 3 dokumenty. Z 207 přihlášených děl je vybral dramaturgický tým EKOFILMu pod vedením Jitky Kotrlové. Přijďte si je do brněnských kinosálů vychutnat od 20. do 23. října 2021.

„Na festival se letos přihlásily filmy, které zpracovávají dlouhodobá i zcela aktuální a gradující ekologická témata z různých koutů světa. Namátkou bych zmínila filmy o požárech, které trápí Austrálii a Kalifornii, snímky o ochraně pralesů, příběhy původních obyvatel Bolívie a Kambodže v boji proti korporacím či pohled na rozrůstající se sbírky vyhynulých druhů zvířat v muzeích. Společným znakem soutěžních je aktivismus a konkrétní kauzy lidí, kteří bojují za zachování svého životního prostoru a takových lidských činností, které budou v rovnováze s přírodou. Protože se letos přihlásily velmi kvalitní snímky, museli jsme některé odmítat s opravdu těžkým srdcem, věříme však, že diváci i porota náš výběr ocení,“ popisuje přístup dramaturgického týmu jeho vedoucí Jitka Kotrlová.

Největší zastoupení má v letošní soutěži Německo s pěti filmy, po třech snímcích mají Česko a Nizozemsko, po dvou pak Belgie, Polsko a Slovensko. Vždy jeden film pak reprezentuje dokumentaristiku Austrálie, Francie, Indie, Itálie, Kanady, Spojených států amerických, Španělska a Velké Británie. Podívejte se na kompletní filmový program.

Festivalová porota vybere ze soutěžní pětadvacítky nejlepší snímky v sekcích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Kterýkoliv ze soutěžních filmů pak může získat některé ze zvláštních ocenění: Cenu ministra životního prostředí za nejlepší film a Cenu prezidenta festivalu. S udílenými cenami je spojena i finanční odměna, porota mezi vítěze rozdělí v přepočtu zhruba 58 tisíc korun (2 733 amerických dolarů).

Dějištěm projekcí bude už tradičně brněnské Univerzitní kino Scala, kde proběhnou i diskuze v chill-out zóně. Promítat se bude i v Sále společenského centra ÚMČ Brna-střed. S nefilmovým programem se připojí Fakulta sociálních studií a centrem festivalu bude brněnské náměstí Svobody. Kromě soutěžních filmů nabídne festival i tři nesoutěžní snímky.

15. 9. 2021