Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2022

EKOFILM spouští rezervace projekcí: Představí 25 dokumentů z 15 zemí

Pětadvacítka soutěžních dokumentů je na světě! Nejvíce zástupců má Německo a Česká republika. Festivalová porota ocení snímky v sekcích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Kterýkoliv ze soutěžních filmů pak může získat některé z dalších ocenění – Hlavní cenu ministryně životního prostředí za nejlepší film a Cenu prezidenta festivalu. Festival se uskuteční od 12. do 15. října v Brně, už nyní je možné si na webu www.ekofilm.cz rezervovat místa na jednotlivá promítání.

Z původních 243 snímků přihlášených do letošního ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM vybrala porota tzv. short list. Na něm je vybráno pětadvacet dokumentů, jejichž leitmotivem je KLIMA A JEHO ZMĚNA. 

Ve finálovém výběru je nejvíce filmů z Německa a České republiky. Tyto státy mají v soutěži po čtyřech snímcích. Německo navíc představí ještě jeden dokument, který vznikl v koprodukci s Maďarskem. Dva snímky byly natočeny v Rakousku. Zbylých jedenáct soutěžních dokumentů pochází z Velké Británie, Íránu, Finska, Dánska, Švýcarska, Itálie, Polska, Nizozemí, Belgie, po jednom také z Chile a Kanady. 

Pětadvacítka vybraných filmů bude oceněna ve třech kategoriích – Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Snímky z první zmíněné sekce přinášejí na velké plátno rozmanitost naší přírody z různých částí světa i aktuální společenská témata. Stejně tak upozorňují na fakt, že přírodě musíme věnovat pozornost, abychom její krásy předali i dalším generacím. Středoevropská soutěž se zaměřuje na témata, která tíží tvůrce ze střední Evropy, představuje však nejen lokální problematiku, ale obrací se často i do světa. 

Sekce krátkých filmů přináší pestrou paletu pohledů na ekologická témata ze všech koutů světa – od Chile přes Nizozemí, Českou republiku až po Austrálii. Všechny soutěžní filmy včetně jejich anotace najdete zde.

Udělovat se bude i Cena prezidenta festivalu a zejména Hlavní cena festivalu ministryně životního prostředí. Kromě ocenění si vítězné snímky letos rozdělí částku zhruba 3 350 USD.

Závěr festivalu, tedy sobota 15. října, bude patřit nesoutěžnímu švýcarsko-německo-gruzínskému snímku Zkrocená zahrada v kině Scala. Ostatní filmy a doprovodný program zahrnující koncerty, besedy, premiéry, dílny pro děti a další, se kromě tohoto kina uskuteční také v sále Společenského centra ÚMČ Brno-střed a v EKODÓMu na náměstí Svobody.

13. 9. 2022