Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2023

Veronika Čermák Macková: Zvířata jsou úžasná a neuvěřitelně inspirativní

 

Působí éterickým dojmem, ale když se s ní dostanete (třeba) k tématu přírody, objeví se v ní zápal a síla, kterou byste možná ani nečekali – to je herečka Veronika Čermák Macková, letošní festivalová porotkyně, se kterou jsme so povídali o její dosavadní kariéře i jejím vztahu k přírodě.

Někde jsem o vás četl, že nejraději hrajete tučňáka. Má to nějakou vazbu na Váš silný vztah k přírodě?

Vidíte, to mě ani nenapadlo. Když se nad tím teď zamyslím, tak možná ano. Příběh vyprávěl o Noemově arše, kdy se Noe snažil zachránit dva jedince od každého druhu. Proto jsem asi měla tu hru nejradši, podvědomě jsem se napojila na ochranu zvířat, která mi leží na srdci. Navíc zvířata jsou úžasná a neuvěřitelně inspirativní, co se týče pohybu. Vystoupit z té člověčí role a vyzkoušet si legrační a zároveň roztomilou chůzi tučňáka mi dělalo radost. Líbí se mi, když se při hraní můžu tzv. ,,vyblbnout“ a tady to šlo moc dobře.

 
Jak velkou roli může podle Vás hrát film jako médium v environmentální osvětě?

Film má na vidění planety a její ochranu vliv zásadní. Vzbuzuje emoce a zároveň informuje. Na jednu stranu tím může lidi inspirovat k pozitivním činům, na druhou stranu špatně podaný film může mít na svět přírody vliv negativní.

Existuje nějaký dokumentární (nebo i jiný) film, který jste viděla, a který měl na Vás osobně silný vliv?
Už jako malé mi rodiče pouštěli dokumenty Davida Attenborougha, tudíž jsem velkou milovnicí jeho skvělých prací. A hned poté co vyšla pohádka Madagascar, sledovala jsem ji denně. Možná proto je mi Afrika ze všech míst nejblíž. Ale to je jen má spekulace.
 
 
Je nějaké konkrétní místo v přírodě, kde čerpáte inspiraci a sílu?
Všude tam, kde se nachází divoká příroda, při nejlepším s malým počtem lidí, zkrátka v blízkosti místa, kde jsou zvířata ve svém domově a svobodná. Takových míst je bohužel čím dál míň.
 
Jako porotkyně jste viděla všech 25 soutěžních filmů. Je něco, co mají všechny filmů společné?
Přece téma vody (smích). Když jsem se naposled vrátila z Konga, přijela jsem s jednou zásadní myšlenkou, která mi utkvěla v hlavě: ,,voda je spása. Jsem nadšena, že se toto téma rozebírá i u nás, i když nedostatek vody se nás v Česku zatím zásadně nedotýká oproti jiným zemím. Když jsem se vrátila z cest a doma otočila kohoutkem a z něj automaticky vyšla voda, byl to zázrak. Poznávání cizích míst vám dost otevře oči. Máte možnost se díky tomu začít chovat jinak.

Jak vás zaujaly soutěžní filmy?
Zajímám se o přírodovědné dokumenty. Každý film je jiný, každý se dotýká jiné problematiky a tato mozaika dává smysl jako celek, kterému je důležité dávat pozornost. Proto mne zaujaly všechny kategorie a každý film. Díky nim jsem se zase o něco chytřejší a jsem nadšená, že lidé v poměrně velkém množství vytváří tato audiovizuální krásná díla.

27. 9. 2023