Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

EKOFILM startuje už za týden, stáhněte si katalog!

Letošní EKOFILM otevře své pomyslné brány přesně za týden. Od středy 20. října až do soboty 23. října si opět naplno užijte tu pravou festivalovou atmosféru plnou environmentálních témat. 47. ročník festivalu jsme věnovali tématům jako zelená architektura nebo chytré plánování měst, ale na své si přijdou i milovníci živé přírody i hloubaví environmentalisté.

Všechny filmy, osobnosti festivalu i doprovodný program jsme vám jako obvykle sesypali do přehledného festivalového katalogu. Neváhejte a stáhněte si ho.

Celé festivalové dění odstartuje tradiční trojice akcí: úvodní beseda, muzikanti v ulicích Brna odění do triček EKOFILMu a velký opening koncert letos v podání kapely Brass Avenue. Další dny pak budou ve znamení pětadvaceti soutěžníchčtyř nesoutěžních filmů, odborných i uvolněných diskuzí či workshopů. Nechybí ani program pro školy či oblíbený rodinný den. Vstup na projekce je zcela zdarma, stačí se registrovat na webu www.ekofilm.cz/program/.

„Velmi mě těší, že můžeme v Brně už posedmé a tentokrát naživo přivítat diváky EKOFILMu, jehož jsme tradičně hrdým partnerem. V Brně se stavíme k problematice životního prostředí čelem a už teď běží řada projektů, které mají pomoci co nejvíce snížit dopady fungování Brna na životní prostředí. Jsem ráda, že právě Brno nabízí řadu pozitivních inspirací, jako je podpora zelených střech nebo přírodních biotopů, které pomáhají městu a jeho obyvatelům vyrovnávat se se změnou klimatu,“ vysvětluje primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Už tradičně promítáme Univerzitním kině Scala a letos také v Sále společenského centra Úřadu městské části Brno-střed. Zajděte si třeba do Chill out zóny Scala na přednášku nizozemského architekta a filmaře Jorda den Hollandera, jednoho z letošních zahraničních porotců, nebo na besedu s organizátory festivalu Open House Brno, kteří veřejnosti ukazují jindy nepřístupná místa v Brně. Moderuje ji Adéla Elbel.

Funkci festivalové scény budou mít některá místa přímo v centru Brna. Na Malinovského náměstí si prohlédněte výstavu o Prvokovi, prvním českém 3D vytištěném domě. Nejen, že si můžete sednout na 3D vytištěnou lavičku, ale nabídneme vám i dokument, jak Prvok vznikal.

„Chceme, aby bylo město Brno i po roce 2030 příjemným místem k životu, proto zavádíme řadu adaptačních opatření, která se dotýkají Brňanů i návštěvníků města. Uvědomujeme si zodpovědnost, jakou neseme, proto jsme spustili kampaň #PripravBrno, která shrnuje základních 10 kroků, jak naše město na změnu klimatu připravit. Pracujeme na tom, aby Brno bylo zelenější, ekologičtější a zdravější. EKOFILM, který se právě těmito tématy zabývá, město Brno dlouhodobě podporuje. Letos jsme na jeho organizaci přispěli 450 tisíc korun,“ doplňuje první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Nezapomínejte ale, že je tu s námi kromě kulturního života pořád i nebezpečí nemoci covid-19. Proto vás prosíme, abyste dodržovali aktuálně platná protipandemická opatření.

EKOFILM pořádá Ministerstvo životního prostředí ČR a koná se za finanční podpory Statutárního města Brna.

13. 10. 2021