Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2021

Vydejte se prozkoumat udržitelné rekonstrukce

Letošní EKOFILM jsme věnovali zelené architektuře a k ní patří i udržitelné a šetrné rekonstrukce. Už proto, že dávají nový život budovám, do kterých někdo v minulosti investoval mnoho energie a materiálu. Ty se musely vyrobit. S partnerským festivalem Open House Brno se proto vydáme podívat na rekonstrukce, které bychom mohli označit architektonickou obdobou reuse a recycle přístupu.

Prohlídky inspirativních projektů jsme domluvili na Rodinný den, tedy sobotu 23. října.

V 10.00 a 11.00 hodin se zájemci a průvodci Open House Brno vyrazíme na exkurzi za inspirativní rekonstrukcí DEPO Business Parking. Někdejší administrativně-výrobní areál firmy Chemoplast, objekt z konce 60. let minulého století, si vzali do parády lidé z Fandament Architects. Řekli si, že jednou vytěžené suroviny a energii vložené do stavby nechtějí zahodit demolicí. Nahlédnete do industriálních kanceláří, dozvíte se o historii objektu i o průběhu rekonstrukce.

Ve 12.00 a 13.00 hodin pak pokračujte na prohlídku zelené rekonstrukce DADA Distriktu, který vznikl rekonstrukcí tovární budovy z 20. let 20. století. Zjistíte tady, že rozvoj může probíhat i jinak než prostřednictvím peněz a že lze postavit industriální lofty a ateliéry se zelenou zahradou na střeše i bez kapitálu, zkušeností a konexí. A ještě přitom šetřit pitnou vodou, protože jste vychytali využívání té „šedé“. 

15. 10. 2021